Zebranie Plenarne w Bydgoszczy

W miniony piątek 10. maja odbyło się zebranie plenarne naszego komitetu, a miejscem jego organizacji była Politechnika Bydgoska, na którą zaprosił nas Prezes SEP – dr hab. inż. Sławomir Cieślik, prof. PBŚ. Wespół z Dziekanem Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki – dr. inż. Tomaszem Marciniakiem, prof. PBŚ na początku spotkania przedstawili charakterystykę specjalistyczną wydziału oraz prowadzone na nim prace naukowo-dydaktyczne.

W trakcie zebrania najwięcej czasu poświęcono na rozmowy dotyczące planowania II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej „Trendy w ochronie odgromowej i przepięciowej”, która odbędzie się w marcu przyszłego roku. Będzie to kontynuacja udanego wydarzenia z lutego bieżącego roku, które towarzyszyło targom „Elektrotechnika” zorganizowanym w Centrum EXPO XXI w Warszawie. Tematyka referatów naukowych oraz wystąpień technicznych dotyczyć będzie ochrony odgromowej fotowoltaiki, urządzeń i instalacji wodorowych, magazynów energii, farm wiatrowych i innych. Jednym z głównym punktów wydarzenia ma być całodniowe szkolenie w zakresie projektowania i obliczeń ochrony odgromowej. Przewidziane zostały również warsztaty na stoiskach firmowych zorganizowanych w ramach targów, a także zajęcia pokazowe z elektrotechniki dla uczniów szkół średnich. Obie formy prezentacyjne będą mogły zostać opublikowane w punktowanych czasopismach naukowych oraz wydawnictwach branżowych o bardziej technicznym charakterze.

Po zebraniu uczestnicy udali się na zwiedzanie Bydgoskiej Fabryki Kabli (Tele-Fonika Kable S.A. – zakład Bydgoszcz), w której powitał ich Dyrektor ds. Technologii i Rozwoju Pan Leszek Resner. Po krótkiej prezentacji zakładu i jego historii uczestnicy spotkania przeszli do zwiedzania zakładu, po którym oprowadzili ich kierownicy technologiczni poszczególnych działów. W trakcie wizyty można było zobaczyć cały proces powstawania kabla wysokonapięciowego, począwszy od drutu dostarczonego ze stalowni, poprzez łączenie przygotowanych drutów w wiązkę przewodów, nakładanie warstw półprzewodzących, ekranujących i izolacyjnych, aż po proces nawijania i składowania przed wysyłką do klienta. Bardzo ciekawym punktem wycieczki było laboratorium wysokonapięciowe, w którym prowadzone są prace badawcze, naukowe i weryfikacyjne produkowanych wyrobów.

Serdecznie dziękujemy Panu Prezesowi SEP za zaproszenie na Politechnikę Bydgoską i organizację wycieczki po fabryce kabli. Był to czas spędzony w bardzo inspirujący sposób.